Havalimanlarında Yakıt İkmali Nasıl Yapılır?

31 Views

Akaryakıt faaliyetini yürüttüğü yer için; bu alanda kullanılan tankların, araçların, yakıt ikmal için gerekli olan tüm malzemelerin, yakıt binalarının, ilk yardım araç gereçlerinin ve yangınla mücadele ekiplerini kapsayan genel bir işleyiş ve bununla ilgili planlar hazırlanır.

Akaryakıt ikmalinin yapıldığı alanda cep telefonu ve yanıcı madde kullanılamaz. Sigara içmek ve ateşle yaklaşmak kesinlikle yasaktır. İlk yardım ekiplerinin irtibat numaralarını gösteren uyarı levhaları bulunmak zorundadır. 

Levhalar:

 • Kırmızı renkli levhalar; yasak işareti, tehlike alarmı ve yangınla mücadele ekipmanı demektir. Tehlikeli hareket veya davranışları kapsar.
 • Sarı renkli levhalar; uyarı işaretidir. Dikkatli ol, önlem al vs. demektir.
 • Mavi renkli levhalar; zorunluluk işaretidir. Özel bir davranış ya da eylemleri kapsar.
 • Yeşil renkli levhalar; acil çıkış ve ilk yardım işaretleridir. Kapıları, çıkış yerleri ve tesisleri ifade eder.

Yakıt depolama tanklarının üzerinde tankların numarası, ikmal edilecek yakıtın cinsi, tankın kapasitesi, yakıt ikmal tarihi bulunmalı ve tank kontrol edilmelidir. Tanklar doldurulup boşaltılırken araç motoru durdurulmalıdır. Akü, marş, sigorta gibi aletler çalışır vaziyette olmamalıdır. 

Akaryakıt faaliyetlerini yapan ve bu birimlerde çalışan personellerin güvenlik ayakkabısı, eldivenleri, kulaklıkları, gözlüğü, baret şapkaları ve fosforlu kıyafetleri olmak zorundadır.

Havalimanı içerisinde akaryakıt istasyonlarının bulunduğu ala ve bu alana giden yollar işaretlenmeli, şeritlerle belirtilmelidir. Bu yolların herhangi bir aksi duruma karşı zeminin düz ve temiz olması gerekmektedir.

Uçak Yakıt İkmali Nasıl Yapılır?

Havacılık sektöründe genellikle uçaklar için “ JET-A1” denilen yakıt kullanılır. Hidrant adı verilen sistem ile yakıt yer altında bulunan yakıtı boru hattı ile uçak deposuna ikmal eder. Bu boru hattına ve düzeneği sağlayan araçlara dispenser denir. Dispenser hem uçağa yüklenen yakıtın basıncını ayarlarken hem de yakıtı süzerek temizler.

No comments

Herkes İçin Havacılık Derneği, 2015 yılında öğrenciler tarafından kurulan ve yönetilen bir dernek olarak İLK ve TEK olma özelliğiyle havacılık tarihine imzasını bırakmıştır.

Bugün itibariyle ise 3150+ üyesi ve 7 temsilciliği ile Havacılığın En Büyük Sivil Toplum Kuruluşu haline gelmiştir.

Mail Formu

   

  İletişim

  Yenişehir Mahallesi Osmanlı Bulvarı No:2 Ayport Sitesi A Blok Ofis No:2
  Pendik/ İstanbul

  0 538 062 81 90

  info@herkesicinhavacilik.com