Havalimanlarında Neden Vergisiz Mağazalar Bulunur?

19 Views

İnsanlar yapmış oldukları alışverişlerden herhangi bir özel durum olmadığı sürece devlete vergi ödemektedirler. Aynı zamanda her ülkenin de farklı vergi yüzdeleri bulunmaktadır.

Havalimanlarının dış hatlar terminalinde dünyaca ünlü markaların satışa sunulduğu Duty Free yani vergiden muaf mağazalar yer almaktadır.

Bu mağazalar vergiye tabi tutulmadığı için terminal binasındaki yolcular bu mağazalardan özellikle lüks sınıfta yer alan birçok ürünü vergiden muaf şekilde piyasa fiyatından daha uygun fiyatlara alabilmektedir.

Duty Free Alışveriş Nasıl Yapılır?

Duty Free mağazalarda kozmetik ürünler, ithal ürünler, çikolata, hediyelik eşya, tütün ve alkol gibi birçok ürün piyasa fiyatından alt rakamlar ile satışa sunulmaktadır.

Havalimanındaki yolcuların Duty Free mağazalara ulaşmak için tabelaları takip ederek dış hat terminalinin giriş ve çıkışlarındaki ilgili noktalara gitmeleri gerekmektedir.

Vergiden muaf olan bu mağazalardan yolcuların alışveriş yapabilmeleri için pasaportlarını veya yurtdışına çıkışlarını gösteren çıkış evraklarını mağazanın kasadaki personeline göstermeleri gerekir. Aksi taktirde bu mağazalardan alışveriş gerçekleştiremezler. Duty Free Mağazalarda Alışveriş Sınırı Var Mıdır?

Duty Free mağazalar, yurtdışı uçuşları gerçekleştiren yolcuların uygun fiyatlar üzerinden alışverişlerini yapmaktan keyif aldıkları noktalardır.

Her ülkenin havalimanında kendine özgü kısıtlamalar ve kurallar yer almaktadır. Duty Free mağazalardan yapabileceğiniz alışveriş miktarı yasalar kapsamında belirli limitlerle sınırlandırılmıştır. Bu mağazalardan alışveriş yaparken limitinizin aşılması halinde otomatik olarak sistem alışverişinizi durdurmaktadır.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise Duty Free mağazalarının her ülkede piyasa fiyatından daha uygun fiyatlara sahip olmamasıdır. Bu nedenle Duty Free mağazalardan alışveriş yapacak olan yolcuların alacağı ürünlerin piyasa fiyatlarını bilmeleri, karşılaştırma yapabilmeleri açısından faydalı olacaktır.

No comments

Herkes İçin Havacılık Derneği, 2015 yılında öğrenciler tarafından kurulan ve yönetilen bir dernek olarak İLK ve TEK olma özelliğiyle havacılık tarihine imzasını bırakmıştır.

Bugün itibariyle ise 3150+ üyesi ve 7 temsilciliği ile Havacılığın En Büyük Sivil Toplum Kuruluşu haline gelmiştir.

Mail Formu

   

  İletişim

  Yenişehir Mahallesi Osmanlı Bulvarı No:2 Ayport Sitesi A Blok Ofis No:2
  Pendik/ İstanbul

  0 538 062 81 90

  info@herkesicinhavacilik.com