resmin alt tagı

Uçak Kazalarından Sonra Müfettiş Araştırmaları

403 Views

Uçak kazaları, havacılık sektörünün gelişmesini sağladığı gibi havacılık sektörünü de kötü etkileyen olaylardır. Uçak kazalarından sonra alınan önlemler, havayolları ulaşımını daha güvenli hale getirir ve bu sayede uçak kazalarının yaşanma oranı gün geçtikçe azalır. 1972 yılında 30 adet uçak kazaya karışmıştır ve bu kazalara bağlı olarak 2800 kişi yaşamını yitirmiştir. 2013 yılında ise sadece 3 uçak kazaya karışmıştır ve bu kazalara bağlı olarak 300 kişi yaşamını yitirmiştir. Buradan çıkarabileceğimiz sonuç, havayolu ulaşımı günden günde daha da güvenli hale gelmektedir.

Uçak Kazalarını İnceleyen Müfettişler Hangi Meslek Alanlarından Seçilir?

Uçak kazalarını inceleyen müfettişler daha önce uçak enkaz alanlarında bulunmuş profesyonel kişilerden seçilir. Bu kişilerin havacılık ve ilk yardım bilgileri iyi seviyede olmalıdır ve stratejik düşünmelilerdir. Genelde uçak kazalarını inceleyen müfettişler; mühendislik, havacılık ve tıp alanlarından seçilir. İlk Uçak Kazası ve Araştırılması

İlk uçak kazası 1908 yılında Wright Model A uçağının düşmesi ile gerçekleşmiştir. Kazada uçağın mucidi ve pilotu olan Orville Wright yaralanmış, yolcusu olan Teğmen Selfridge hayatını kaybetmiştir. Uçağın düşmesine neden olan problem Amerika Hava Kuvvetleri tarafından araştırılmıştır ve ‘’Wright Kardeşlerin yaptığı uçağın henüz bir yolcuyu taşıyabilecek kadar gelişmiş olmaması’’ olarak açıklanmıştır.

Uçak Kazalarının Araştırılması

İlk önceliklerden biri, genellikle uçağın “kara kutuları” olarak adlandırılan bilgi deposu, önemli kanıtları içinde barındırmaktadır. Uçuş veri kayıt cihazları; irtifa, rota, alet okumaları, güç ayarları ve uçuş kontrol girişleri gibi uçuş parametrelerini takip eder. Kokpit ses kayıt cihazları, hava trafik kontrolörlerinden gelenler de dahil olmak üzere uçakla tüm iletişimleri saklar ve kazaya kadar geçen iki saat boyunca kokpitte bulunanlar ve diğer duyulabilir kokpit sesleri arasındaki tüm konuşmaları kaydeder. Tüm bu bilgiler, analistlerin uçağın uçuşunun son anlarını yeniden yapılandırmasına ve hatta video simülasyonlarının oluşturulmasına olanak tanır. Bu cihazlardan herhangi biri hasar görürse, müfettişler uçak üreticisinden kurtarılan verileri doğrulamasını isteyebilir. Uzman Ekiplerin Toplanması

Diğer takımlar, kazaya sebep olabilecek teknik yönlere bakar. Hava trafik kontrol faaliyeti ve talimatları, hava durumu, mürettebat deneyimi ve eğitimi gibi insan performansı sorunları, bakım kayıtları, acil durum müdahalesi, güvenlik ekipmanları, uçak performansı ve alt sistemlere bakarlar. Çarpışan uçağın motorlarını veya diğer bileşenlerini sökebilir ve pilotların neyle uğraştığını deneyimlemeye çalışmak için uçuş simülatörlerini kullanabilirler. Uçak Kazası Müfettişleri, daha sonra bu bilgileri çarpışma sırasında gerçekte olanlarla karşılaştırmak için, bileşenlerin nasıl performans göstermeleri gerektiğini görmek için bileşenleri yapmak için kullanılan metalleri incelerler. Bir ekip ayrıca kurtulanlar ve kurtarma personelleri ve konu uzmanlarıyla da görüşür. Adli tıp ekipleri ve tıbbi müfettişler, kazazedelerin maruz kaldıkları yaraları analiz eder.

Bulgular ve Sonuçlar

Tüm verileri titizlikle analiz ettikten, neler olabileceğine dair farklı hipotezler tasarladıktan, test ettikten ve değerlendirdikten sonra, araştırma ekibi nedenleri ve katkıda bulunan faktörleri belirlemelidir. Amaç, kazada herhangi bir rolü olan herhangi bir faktörü (örneğin hava durumu, pilotaj hatası, türbülans) tanımlamaktır. Rapor, hem pilotların veya bakım ekibinin aktif arızaları gibi acil nedenleri hem de yetersiz eğitim veya bir görevi aceleye getirmek için baskı gibi altta yatan nedenleri içermelidir. Kazadan sonraki 30 gün içinde, soruşturma ekibi ICAO’ya bir ön rapor sunmalıdır.

No comments

resmin alt tagı

Herkes İçin Havacılık Derneği, 2015 yılında öğrenciler tarafından kurulan ve yönetilen bir dernek olarak İLK ve TEK olma özelliğiyle havacılık tarihine imzasını bırakmıştır.

Bugün itibariyle ise 3150+ üyesi ve 7 temsilciliği ile Havacılığın En Büyük Sivil Toplum Kuruluşu haline gelmiştir.

Mail Formu

     

    İletişim

    Yenişehir Mahallesi Osmanlı Bulvarı No:2 Ayport Sitesi A Blok Ofis No:2
    Pendik/ İstanbul

    info@herkesicinhavacilik.com