Kabin Bagajına Neden Sıvı Ürün Alamayız?

11 Views

Uçak ile binlerce feet yükseklikte uçtuğumuz için sıvı ürünler tehlike yaratma potansiyeline sahiptir. Bundan dolayı havacılıkta uluslararası düzenleyici otoritelerden olan ICAO (International Civil Aviation Organization) ve ECAC (European Civil Aviation Conference) sıvı ürünlerin uçakta taşınması hakkında 1 Ocak 2010 tarihinde bünyesinde bulunan ülkelerin kendi havalimanlarının uyması için belirli standartlar geliştirdi. Yeni gelen standartlar ile uçağa sadece belirli miktarda sıvı, aerosol, jel vb. ürünler sokulabilecektir.

Kısıtlamaya Dâhil Olan Sıvılar

 • Su, içki, şurup gibi her türlü sıvı,
 • Krem, losyon, şampuan, yağlar (kozmetik yağlar kısıtlamaya dahil), tıraş köpüğü, deodorantlar, parfüm, maskara dahil her türlü makyaj malzemesi,
 • Diş macunu dahil olmak üzere her türlü macun formunda bulunan madde,
 • Reçel, bal, pekmez gibi katı halde olmayan yiyecekler,
 • Kontak lens sıvısı,
 • Son olarak yukarıda sayılan maddelere benzerlik gösteren diğer maddeler.

El Bagajımda Ürünleri Ne Kadar Miktar Taşıyabilirim?

Uçağa kabul edilen sıvı veya sıvıları önce 1 litre kapasiteli ağzı kilitlenebilen poşete (daha çok buzdolabı poşeti tercih ediliyor) koyulmalıdır. Koyacağımız her bir sıvı (sıvı, jel, aerosol vb.) için 100 mililitrelik kaplar tercih edilmelidir. Uçuş öncesinde son güvenlik noktasına varıldığında sıvıların bulunduğu kilitli poşet ayrı şekilde x-ray cihazına koyulmalıdır. Unutmamalıyız ki her bir yolcunun 1 poşet hakkı vardır.

Özel Durumlar İçin Ne Yapılabilir?

İlaçlar ve bebek mamaları için belirli istisna durum yaratabilecek durumlar mevcuttur. İlaçlar için yolcunun kimliği ile eşleşen bir reçete veya yolcunun bu ilaçları kullanmasının gerekli olduğunu belirten bir sağlık raporu (ilacın orijinal ambalajında olması şartıyla) ibrazı ile istisna durum yaratılabilir. Bebek mamaları için ise bebeğin de uçakta seyahat etmesi ve yalnızca yolculuk süresine yetecek kadar bebek maması bulundurulması şartıyla istisna durum sağlanabilir. Gümrüksüz Mağazadan (Duty-Free) ve Uçaktan Aldığımız Ürünler

Bu yerlerden alınan ürünler görevli tarafından faturası ile birlikte özel poşetine koyulacaktır. Güvenlik kontrol noktasına gelindiğinde ürüne ait fatura ve poşet kontrol ettirildikten sonra uçağa rahatlıkla koyulabilir. Eğer yolcu aktarma bir yolculuk yapıyorsa varılacak havaalanına kadar ürünün alışveriş torbasından dışarı çıkmaması gerekmektedir. Aksi halde ürününe el koyulabilir.

No comments

Herkes İçin Havacılık Derneği, 2015 yılında öğrenciler tarafından kurulan ve yönetilen bir dernek olarak İLK ve TEK olma özelliğiyle havacılık tarihine imzasını bırakmıştır.

Bugün itibariyle ise 3150+ üyesi ve 7 temsilciliği ile Havacılığın En Büyük Sivil Toplum Kuruluşu haline gelmiştir.

Mail Formu

   

  İletişim

  Yenişehir Mahallesi Osmanlı Bulvarı No:2 Ayport Sitesi A Blok Ofis No:2
  Pendik/ İstanbul

  0 538 062 81 90

  info@herkesicinhavacilik.com