Uçak Bakım Hangarlarındaki Çalışma Ortamı

328 Views

Uçak bakımı, hava aracının veya komponentinin tamir edilmesi, yenilenmesi veya üzerinde değişilik yapılmasıdır. Yapılan bu bakımlar sırasında el kitaplarına, üretici firmaya ve havacılık otoritesinin talimatları göz önünde tutularak yapılır. Bakım yapılan kuruluş, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından SHY-147 onaylı bakım kuruluşu lisansı da alması gerekmektedir.

Hangarda Hangi Alet Ve Malzeme Kullanılır?

Perçin makineleri, kesme ve şekillendirme aletleri, elektronik ve mekanik ölçüm aletleri, motor test üniteleri, yüzey düzgünlük ölçüm aletleri ve çeşitli el aletleri kullanılmaktadır.

Hangarda Sırasıyla Yapılan İşlemler Nelerdir?

Hangar önüne veya apron da park halinde bırakılmış olan uçak önce hangarın içine alınır ve uçağın tipine göre lisansa sahip olan uçak bakım teknisyeni tarafından bakıma alınır. Hangar içine alınmadan önce iniş takımları ve yuvası temizliğinin bir kısmı yapılır. Bakım öncesi kontrolleri ( motoru çalıştırarak motor ve hidrolik kaçak kontrolü, APU kontrolleri vb. işlemler) yapılır. Pitot tüp ve statik port gibi kısımlar koruyucu ile kapanır. Motorların kaportaları açılarak motor bakımına başlanır ve aynı zamanda kargo, kanat, gövde, E\E bölümü gibi pek çok kısımda bakım işlemi başlar. Bakım sırasında ortaya çıkan hasarlı parçalar değiştirilir ya da yenisi takılmaktadır. Sökme ve takma sırasında da kullanılan cıvata, somun vb. parçalar dikkatli bir şekilde yerlerine takılır. Kanatların içerisinde bulunan yakıt tankları da özel temizlik malzemeleri ile temizlenir tüm bu işlemler yapıldıktan sonra koruma amaçlı kapatılan kısımlar açılarak bakım tamamlanır ve uçağımız havalanmak için hazırıdır.

Hangarda Herkes Çalışabilir Mi?

Hangarda çalışan teknisyenler uçak bakım teknisyeni lisansına sahip olan kişilerdir. Bu lisansa sahip değilseniz hangarda bakım teknisyeni olarak çalışamazsınız.

Uçak bakımı, hava araçlarının revizyonlarını yapmak ve hava araçlarını çalışır halde tutabilmeyi amaçlar. Bakım sırasında el kitaplarına, üretici firmaya ve havacılık otoritesinin talimatları göz önünde tutularak yapılır.

No comments

Herkes İçin Havacılık Derneği, 2015 yılında öğrenciler tarafından kurulan ve yönetilen bir dernek olarak İLK ve TEK olma özelliğiyle havacılık tarihine imzasını bırakmıştır.

Bugün itibariyle ise 3150+ üyesi ve 7 temsilciliği ile Havacılığın En Büyük Sivil Toplum Kuruluşu haline gelmiştir.

Mail Formu

   

  İletişim

  Yenişehir Mahallesi Osmanlı Bulvarı No:2 Ayport Sitesi A Blok Ofis No:2
  Pendik/ İstanbul

  0 538 062 81 90

  info@herkesicinhavacilik.com