Pist Islaksa Nasıl Bir İniş Gerçekleşir?

33 Views

Uçma ve yerden yüksekte olma hissi birçok kişiyi yeterince heyecanlandırmaktadır ve çoğu insan, yaptığı uçak yolculuğunun sorunsuz geçmesini istemektedir. Bazı zamanlarda uçuşlar, olumsuz hava koşullarından dolayı etkilenebilmektedir. Olumsuz hava koşulları inişleri etkiler mi? Pistlerin ıslak olması halinde pilotlar nasıl iniş yapar? Bu durum yolcuları nasıl etkiler? Pilotlar, varacakları meydanlara iniş yapmadan önce, havalimanlarının ve pistlerinin detaylı bilgilerini almaktadırlar. Örneğin pistin uzunluğu, hava şartları, rüzgarın hızı ve yönü, görüş mesafesi, iniş yapılacak olan pistin özellikleri, pistin ıslak ya da karlı olup olmadığı, pist genişliği gibi bilgileri edinmektedirler. Detaylı bilgileri alan pilotlar, yolculara çok sert gelebilen inişi gerçekleştirmek için hesaplamalar yapmaktadırlar. Bu şartlar, pilotların uçağın tekerlerini yere koyduktan sonra uçağı durduracağı mesafe ve pistin sonuna ne kadar mesafe kaldığını görebilmeleri açısından önem taşımaktadır.

Neden Sert İniş Gerçekleşmektedir?

Uçakların inmesi gereken pistlerin belirli uzunlukları vardır ve o alana inmeleri gerekmektedir. Kötü hava koşullarında uçakların inebilmeleri için daha uzun pistlere ihtiyaçları olmaktadır. Bu durum pek mümkün olmadığından dolayı, uçağın piste normalden daha sert bir seviyede iniş yapması gerekmektedir. Pilotlar bilinçli bir şekilde piste sert teker koymaktadırlar. Çünkü tekerlerin, piste tam olarak yere vurarak oturmasını ve fren sistemlerinin bir an önce devreye girmesini istemektedirler. Yağışlı havalarda piste teker koyan uçak ve pistin beton zemini arasında su yatağı oluşmaktadır. Bu durum oldukça tehlikelidir ve hydroplaning ismi verilmektedir.

Yolcular Nasıl Etkilenir?

Sert inişler yolcuların hoşuna gitmemektedir. Çoğu yolcu, pilotu sert bir şekilde eleştirebilmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki, olumsuz hava koşullarında gerçekleştirilen sert inişler mümkün olduğunca emniyetli bir şekilde inebilmek ve pistte frenlemek için yapılmaktadır.

No comments

Herkes İçin Havacılık Derneği, 2015 yılında öğrenciler tarafından kurulan ve yönetilen bir dernek olarak İLK ve TEK olma özelliğiyle havacılık tarihine imzasını bırakmıştır.

Bugün itibariyle ise 2850+ üyesi ve 8 temsilciliği ile Havacılığın En Büyük Sivil Toplum Kuruluşu haline gelmiştir.

Mail Formu

 

İletişim

Yenişehir Mahallesi Osmanlı Bulvarı No:2 Ayport Sitesi A Blok Ofis No:2
Pendik/ İstanbul

0 538 062 81 90

info@herkesicinhavacilik.com