Uçuşlardan Sonra Uçağın İçini Hostesler Mi Temizler?

121 Views

Bilindiği üzere kabin memurlarının çok yönlü iş tanımları vardır. Onlar yeri geldiğinde bir ebe, yeri geldiğinde yiyecek-içecek servisimizi yapan bir garson, yeri geldiğinde canımızı kurtaran bir cankurtaran ve çok daha fazlası olabiliyorlar. Bu kadar iş tanımlarının arasında elbette temizlikte bulunuyor. Havayolu şirketleri uçuş süresince en iyi hizmeti verme politikasını güderler. Bu yüzden kabin ekibine çok iş düşüyor. Kabin içi güvenliği, acil durum yönetimi, ortamın steril ve temiz tutulması bu gibi birçok görev ve sorumluluk kabin ekibinin omuzlarındadır.

Kabin Ekibinin Sorumlu Olduğu Temizlik Alanları

Kabin ekibi uçuş esnasında yiyecek ve içecek servisinden sonra ortaya çıkan kalıntıları toplar ve çöpe atar. Uçuş sırasında yolcuların tuvalet kullanımından sonra küçük dokunuşlar ve düzenlemeler için tuvalet kontrolünü gerçekleştirir. Buna benzer uçuş anında ve yüzeysel olan temizliğin dışındaki asıl iş uçak yere indikten sonra yer hizmetleri ekibi tarafından gerçekleştirir.

Uçağın Yerdeki Temizliği

Havayolu firmaları bir yandan en iyi müşteri memnuniyetini sağlamaya çalışırlar diğer yandankarlılığı koruyabilmek için uçakların yerde geçirdikleri süreyi olabildiğince kısa tutmaya özen gösterir. Bu hedeflerini yerine getirirken temizlik işini en iyi yapan bazı profesyonel firmalar vardır. Yolcu jetlerini olabildiğince verimli şekilde temizleyen bu firmalardan bazıları Air Serv ve Huntleigh USA’dır. Bu firmalar GPS özellikli e-clean adlı bir sisteme sahiptir. Bu cihazlarla tüm operasyonu canlı olarak izler ve ne aşamada olduğunu online ve manuel olarak takip eder. Daha sonra bu verileri inceleyerek gerekli geliştirmeleri yaparlar. İç hat uçuşu gerçekleştiren uçaklarda uçuş yoğunluğu fazla olduğu için temizlik ekibi uçağın en önemli yerlerinde daha çok vakit geçirirler. Tuvaletler önceliğini korur ve kalan vakitte uçaktaki çöp ve atıkların temizlenmesi, koltukların süpürülmesi, halıların özel şampuanlarla yıkanıp vakumlanması gibi işlemler yüzeysel olarak yapılır. Uçakların daha uzun süre yerde kalacağı veya gece yat yapacağı durumlarda ise çok daha detaylı temizlik prosedürleri uygulanır.

 

 

No comments

Herkes İçin Havacılık Derneği, 2015 yılında öğrenciler tarafından kurulan ve yönetilen bir dernek olarak İLK ve TEK olma özelliğiyle havacılık tarihine imzasını bırakmıştır.

Bugün itibariyle ise 3045+ üyesi ve 7 temsilciliği ile Havacılığın En Büyük Sivil Toplum Kuruluşu haline gelmiştir.

Mail Formu

 

İletişim

Yenişehir Mahallesi Osmanlı Bulvarı No:2 Ayport Sitesi A Blok Ofis No:2
Pendik/ İstanbul

0 538 062 81 90

info@herkesicinhavacilik.com