resmin alt tagı

Paramotor Nedir

188 Views

Paramotor, motorlu havacılığın kolay, nispeten güvenli ve en erişilebilir şeklidir. Hava aracının tamamı arabanın bagajına sığar ve birkaç dakika içinde uçuş için monte edilebilir ve neredeyse her yerde uçurulabilir.

Paramotorların Özellikleri

Bir paramotor, yaklaşık 12-15 beygir gücünde 2 zamanlı bir benzinli motordan, sabit hatveli bir pervaneden, yakıt deposundan, olası bir acil durumda kullanılmak üzere bir paraşütten ve paramotorumuzun kanadı olan yamaç paraşütünden oluşur.

Paramotorlar saatte ortalama 50 kilometre yol alabilirler ve 10 litrelik benzinle 3 saat kadar havada kalabilirler. Hobi maksatlı kullanılan paramotorlar, havacılığın temel prensibinin ve uçuş teorisinin daha kolay anlaşılmasını sağlayan hava araçlarından biridir.

18.000 ft maksimum irtifaya çıkabilmesine rağmen seyir irtifası 5.000-10.000 ft irtifada uçurulması önerilir.

(Photo: Roy Beisswenger)

Paramotor ile Uçuş

Paramotorlar bir futbol sahası kadar küçük bir alandan güvenle kalkış yapabilir. Pilot motoru sırtına alıp emniyet kemerini bağlar. Ardından uçuş öncesi kontrollerini yapar, motoru çalıştırır, yere serilen kanat üzerinde çeşitli kontroller yapıp birkaç adım içinde havalanır. Kalkıştan sonra, devir yüksek olduğu sürece irtifa kazanır. İstenilen yüksekliğe ulaştığında motor devrini azaltır ve seviye yüksekliğini korur. Paramotor pilotu yamaç paraşütünü sağa veya sola eğerek uzunlamasına eksende hareketini gerçekleştirir. Gücü arttırarak irtifa kazanır ve gücü azaltarak irtifa kaybeder.

Paramotor ile yapılan uçuşların sıcak havada termik hava akımlarını kullanarak yapılması menzilimizi daha da çok uzatacaktır.

Paramotorlar Hakkında Yasal Mevzuatlar

Paramotor kullanmak için bir lisansa ya da ehliyete ihtiyaç duyulmaz. Ancak paramotor pilotları bulunduğu bölgenin havacılık otoritesinin kurallarına uymak zorundadır. Paramotor kullanmak için eğitim alınması havacılık otoriteleri tarafından önerilmektedir.

No comments

resmin alt tagı

Herkes İçin Havacılık Derneği, 2015 yılında öğrenciler tarafından kurulan ve yönetilen bir dernek olarak İLK ve TEK olma özelliğiyle havacılık tarihine imzasını bırakmıştır.

Bugün itibariyle ise 3150+ üyesi ve 7 temsilciliği ile Havacılığın En Büyük Sivil Toplum Kuruluşu haline gelmiştir.

Mail Formu

     

    İletişim

    Yenişehir Mahallesi Osmanlı Bulvarı No:2 Ayport Sitesi A Blok Ofis No:2
    Pendik/ İstanbul

    info@herkesicinhavacilik.com