resmin alt tagı

Heathrow Havalimanı Neden Bu Kadar Önemli?

257 Views

Havacılığın en önemli unsurlarının başında gelen havalimanları, her zaman aktif, hızlı ve başarılı olmak zorundadır. Havalimanı yönetiminde herhangi bir başarısızlık, en iyimser ihtimalle bir krize sahne olmaktadır. Bir ülkenin taşıma altyapısının çökmesine yahut yükselmesine olanak sağlamaktadır. Bir bölgeyi kalkındırabilecek güce sahip olan bu yapılar, askeri yönden ülkenin işgal edilmesinin yolunu açabilecek konumdadırlar. Bu nedenle havalimanlarının konumları, kapasiteleri ve değişkenleri büyük titizlikle planlanıp işletilmelidir.

Zamanında dünyanın yüz ölçümü ve politik güç bakımından en büyük devleti olan İngiltere, havacılığın ortaya çıkışından bu yana sürekli gelişmeler kaydetmeye gayret göstermiştir. Günümüzde Kuzey Amerika için en önemli kapılardan biri konumunda yer alan bu ülke, havalimanları konusunda her zaman güncel olmayı hedeflemektedir. Güncel olma hedeflerinin baş nedeni Fransa ile aralarında süren havalimanı yarışıdır. İngiltere, Heathrow Havalimanı’nın kapı niteliğini kaybetmemesi için, Fransa’nın Charles de Gaulle Havalimanı’nı her zaman takip etmesi ve bir adım önde olması gerekmektedir.

Havalimanları, konumlarını en iyi verimlilikte kullanmak zorundadırlar. Avrupa’nın Kuzey Amerika’ya açılan kapısı niteliğinde olan Heathrow, bu konumunu en iyi şekilde kullanmaya gayret göstermektedir. Heathrow Havalimanı’na uçuş düzenleyen havayollarının sayısını göz önüne aldığımızda bu işi layığıyla yaptıklarını görebiliriz. Havalimanlarının konumlarının yanında havayolları ve yolculara verdikleri hizmet kalitesi de önemli bir husustur. Bir havalimanı, yolcusunu ve havayollarını ne kadar mutlu ederse, o kadar gelişir. Bu iki hususun yanında İngiltere ve Londra’nın önemi de göz ardı edilemeyecek derecededir. İngiltere, eski sömürgeleri ile girdiği Commonwealth adlı ortaklık sebebiyle kendisini politik yönden güçlü tutmaktadır. Bir ülke, diğer ülkeler ile ne kadar iyi anlaşılsa o kadar fazla havayolu onun havalimanlarını kullanır, yolcusu onun havalimanlarından aktarma yapar.

Kısaca; Konumu, yönetimi, ilişkileri ve memnuniyet veren hizmeti sebebiyle Heathrow belki de Avrupa’nın en önemli havalimanlarından biridir.

No comments

resmin alt tagı

Herkes İçin Havacılık Derneği, 2015 yılında öğrenciler tarafından kurulan ve yönetilen bir dernek olarak İLK ve TEK olma özelliğiyle havacılık tarihine imzasını bırakmıştır.

Bugün itibariyle ise 3150+ üyesi ve 7 temsilciliği ile Havacılığın En Büyük Sivil Toplum Kuruluşu haline gelmiştir.

Mail Formu

     

    İletişim

    Yenişehir Mahallesi Osmanlı Bulvarı No:2 Ayport Sitesi A Blok Ofis No:2
    Pendik/ İstanbul

    info@herkesicinhavacilik.com