Havalimanına Girişte Botlar, Elektronik Eşyalar Neden Çıkarılır?

24 Views

Havalimanları yüksek güvenlikle korunan yerlerdir. Güvenlik nedeniyle uçakta taşıması yasak olan eşyaların, uluslararası kuralları konulmuştur. Bu kurallar havalimanlarına göre değişiklik gösterebilmektedir. Havalimanlarına girişlerde getirdiğiniz birçok eşya tehlike arz etmemesi adına kontrol edilir. Bunlardan iki tanesi de giydiğimiz botlar ve elektronik eşyalarımızdır.

Botlar Neden Kontrol Edilir?

Havalimanlarında saldırı girişimleri olmaması adına bot kontrolü yapılmaktadır. Botlar geniş ve büyük eşyalar oldukları için saldırı girişiminde bulunacak kişiler botların içine keskin aletler koyabiliyorlar. Hatta geçmiş zamanlarda bu tür saldırı girişimleri olmuştur. Bu sebeple havalimanlarında botlar çıkarılmaktadır. Tabi ki bu durum sadece Türkiye’de değil çoğu ülkede uygulanmaktadır. Bazı insanlara bu durum mantıksız gelse de havalimanlarının ve insanların güvenliği adına bu kural çok önemlidir.

Ayrıca botların çıkarılmasının bir başka nedeni x-ray’den geçerken üzerimizde metal bulunmaması kuralıdır. Eğer metallerle kaplı bir bot giyiyorsanız makinenin ötmemesi için botlarınızı çıkarmanız gerekmektedir. Elektronik Eşyalar Neden Kontrol Edilir?

Havalimanlarında kontrol yapılırken laptop, telefon, batarya gibi yoğun bileşenleri olan cihazlar nedeniyle, arkasında kalan cisimlerin ayırt edilmesini ve x-ray’de görüntülenmesini zorlaştırır. Ayrıca bu tür cihazlar kesici alet, yabancı maddeler ve bomba gibi patlayıcı mekanizmaları gizlemek için iyi bir eşya olabileceğinden ötürü bu cihazların gizleyici olarak kullanıldığını tespit etmek için havacılık kuralları gereğince havalimanları kontrol noktalarında denetlenir.

Bu tür durumlar düşük ihtimalle olsa bile, yıllarca havalimanlarında yapılan güvenlik kontrolleri bizi bu tehlikelerden korumuştur. Ve korumaya da devam etmektedir.

No comments

Herkes İçin Havacılık Derneği, 2015 yılında öğrenciler tarafından kurulan ve yönetilen bir dernek olarak İLK ve TEK olma özelliğiyle havacılık tarihine imzasını bırakmıştır.

Bugün itibariyle ise 3150+ üyesi ve 7 temsilciliği ile Havacılığın En Büyük Sivil Toplum Kuruluşu haline gelmiştir.

Mail Formu

   

  İletişim

  Yenişehir Mahallesi Osmanlı Bulvarı No:2 Ayport Sitesi A Blok Ofis No:2
  Pendik/ İstanbul

  0 538 062 81 90

  info@herkesicinhavacilik.com