Aerotropolis Nedir?

64 Views

Bu kavram ilk olarak 20. yüzyılın ikinci çeyreğinde ortaya çıkmıştır. Havalimanlarını merkezileştirme olarak da bilinen aerotropolis kavramı, özellikle şehir dışında kurulan havalimanlarına ulaşımı kolaylaştırmak, deniz ve kara arayıcılığıyla erişimlerde kolaylık sağlamayı amaçlayarak havalimanlarını merkezileştirmek istemektedir. Merkezileşme ile kastedilen yerleşim yerine akın havalimanları değil, yerleşim yeri oluşturulan havalimanları olarak anlaşılabilir. Havalimanlarında şehirleşme adı altında da incelenen aerotropolis, havacılıkta yan gelir olarak bilinen havacılığa doğrudan veya dolaylı olarak bağlı gelir düzeyini arttırmayı da planlamaktadır.

Yaşanan Covid-19 sonrası daha da göz önüne çıkan bu kavram özellikle İstanbul Havalimanında belirli adımların atılmasına sebep olmuştur. Şehir merkezine uzak olarak inşa edilen havalimanları kişilerin iki saat öncesinden havalimanında bulunma gereklilikleri de göz önünde bulundurulduğunda, sosyal alanların eksikliği bu proje ile giderilmekte aerotropolis havalimanları bir mıknatıs gibi müşterilerini çekmektedir.

Dünyada Aerotropolis Havalimanı Örnekleri

 • Amsterdam Schiphol Havalimanı
 • Dallas/Fort Worth Uluslararası Havalimanı
 • Singapur Changi Havalimanı
 • Dubai Uluslararası Havalimanı

Türkiye’de Bir Aerotropolis Havalimanı Örneği: İstanbul Havalimanı

İstanbul Havalimanı da Türkiye de ilk aerotropolis havalimanı olarak bilinmektedir. Havalimanı kurulan demir yolları ve hub (merkez) havalimanı olması açısından birçok gelir kapısını bu projeyle kendisine açmaktadır. Özellikle yakıt ikmalinin deniz yolu üzerinden hızlı bir şekilde gerçekleşme imkanı, ulaşım kolaylığının sağlama garantisi havalimanına olan talebi etkilemekte, müşteri gruplarını sürekli sadakat kavramının içerisine yerleştirmektedir.

No comments

Herkes İçin Havacılık Derneği, 2015 yılında öğrenciler tarafından kurulan ve yönetilen bir dernek olarak İLK ve TEK olma özelliğiyle havacılık tarihine imzasını bırakmıştır.

Bugün itibariyle ise 3150+ üyesi ve 7 temsilciliği ile Havacılığın En Büyük Sivil Toplum Kuruluşu haline gelmiştir.

Mail Formu

   

  İletişim

  Yenişehir Mahallesi Osmanlı Bulvarı No:2 Ayport Sitesi A Blok Ofis No:2
  Pendik/ İstanbul

  0 538 062 81 90

  info@herkesicinhavacilik.com