Uçaklarda Aerodinamik Merkez Nasıl Bulunur?

54 Views

Aerodinamik, hızla hareket eden nesnelerde ve yüksek derecede hava akımına maruz kalan hareket eden veya etmeyen nesneler çevresinde ortaya çıkan akım olaylarını inceleyen ve etki eden yükleri inceleyen bilim dalıdır. Çok farklı alanlarda kullanılsa da özellikle hava taşımacılığında hava araçlarının hava ile çok yüksek oranda bulunan temasını düşünürsek, aerodinamiğin en yüksek inceleme alanlarından birisi olduğunu anlayabiliriz. Aerodinamik ile uçağın yapısıyla ve uçuş şartlarıyla ilgili bilgiler sağlandığında uçağa hangi bölgesine hangi kuvvetlerin ne büyüklüklerde etki edeceği tespit edebilir. Bunun gibi hava araçlarında birçok şeyin tespiti ve incelenmesinde kullanılır. Uçuş mekaniğinin de temelini oluşturur.

Aerodinamik Merkez

Hava araçları üzerinde hesaplama yapılırken birçok kısımdaki hesaplama daha basite indirgenerek yapılmaya çalışılır. Aerodinamik merkezde ise, akışkan hareketine maruz kalınan bir nokta merkez olarak alınır. Bu noktada uçağın yunuslama hareketinin sabit olup değişmediği varsayılır ve buna göre işlemler yapılır. Uçaklarda yük dağılımlarının yani kargoların konumu yakıt tankının konumu ve yolcuların nasıl yerleştirilmesi gerektiğini ifade eder. Hesaplama yapmak için taşıma katsayısına göre türev alınarak elde edilen bağıntı kullanılır. Bu bağıntıya göre referans alınan noktanın yunuslama momentine olan uzaklığı, yunuslama momentinin katsayısı, taşıma katsayısının değerlerine bağlı olarak aerodinamik merkez hesaplaması yapılır.

No comments

Herkes İçin Havacılık Derneği, 2015 yılında öğrenciler tarafından kurulan ve yönetilen bir dernek olarak İLK ve TEK olma özelliğiyle havacılık tarihine imzasını bırakmıştır.

Bugün itibariyle ise 3150+ üyesi ve 7 temsilciliği ile Havacılığın En Büyük Sivil Toplum Kuruluşu haline gelmiştir.

Mail Formu

   

  İletişim

  Yenişehir Mahallesi Osmanlı Bulvarı No:2 Ayport Sitesi A Blok Ofis No:2
  Pendik/ İstanbul

  0 538 062 81 90

  info@herkesicinhavacilik.com