Uçağa Binmeyen Yolcuların Bagajlarına Ne Olur?

32 Views

Bagajın yolculuk serüveni havaalanı girişinde bulunan X-Ray cihazlarından başlar. Yolcu havaalanına giriş yaptıktan sonra, check-in (bilet ve bagaj işlemlerinin yapıldığı bölüm) işlemi için kontuara (check-in işlemlerinin yapılması için ayrılmış bölüm) gelir. Yolcunun bilet işlemlerinin tamamlanmasının ardından bagaj işlemlerine geçilir. Check-in görevlisi bagajınıza kolay kopmayacak cinsten bir etiket yapıştırır. Üzerinde barkod da bulunan bu etiket (üzerinde kime ait olduğu, nereye gittiği , aktarma varsa aktarma merkezleri gibi bilgiler yer alır) bavulunuzun yolculuk biletidir. Görevli, bu etiketten yolcunun biletine de yapıştırır, bavulu yürüyen bantların üzerine koyar ve bagaj güvenlik yolculuğuna devam eder.

Bagajların Uçaklara Gidiş Yolculuğu

Bavullar, check-in sonrasında konulan yürüyen bantlar sayesinde havaalanının altında bulunan Bagaj Handling Sistemi’ne (BHS) doğru gider. BHS’ye gelen bavullar hasarlanmayı en aza indirmek için yaklaşık birer metre boyunda özel haznelerin (track) üzerine koyulur. Ve bagajlar sorter adı verilen otomatik bagaj ayırma sistemi üzerinde döner. Bu işlemden sonra handling yani yer hizmeti veren görevliler bagajınızı römorklara yerleştirir. Tüm güvenlik işlemleri tekrarlandıktan sonra, bavul uçağa yüklenir. Uçuşa Katılmayacak Yolcunun Bagajına Ne Olur?

Uçağa yerleştirilen bagajların tamamını üzerinde bulunan barkotlar sayesinde oldukları römorklar belirlidir. Kargo bölümüne bagajlar tamamıyla yüklendikten sonra, check-in işleminde bagajını teslim edip uçuşa katılmayan bir yolcu olursa; kişinin bagajının yerleştirildiği römork tekrar tahliye edilip içerisinden bagaj alınır. Uçuşa katılmayacak bir yolcunun bagajı tahliye edilmeden kesinlikle uçuş gerçekleştirilmez.

No comments

Herkes İçin Havacılık Derneği, 2015 yılında öğrenciler tarafından kurulan ve yönetilen bir dernek olarak İLK ve TEK olma özelliğiyle havacılık tarihine imzasını bırakmıştır.

Bugün itibariyle ise 3150+ üyesi ve 7 temsilciliği ile Havacılığın En Büyük Sivil Toplum Kuruluşu haline gelmiştir.

Mail Formu

   

  İletişim

  Yenişehir Mahallesi Osmanlı Bulvarı No:2 Ayport Sitesi A Blok Ofis No:2
  Pendik/ İstanbul

  0 538 062 81 90

  info@herkesicinhavacilik.com