Uçağın Gideceği Havalimanında Sorun Çıkarsa Ne Olur?

12 Views

Bazen haberlerde çoğu uçağın havalimanlarına inemediği başka havalimanlarına indiği söyleniyor. Bunun arka planında neler olduğunu bu yazıda öğreneceğiz. Öncelikle yazıda çokça divert kelimesi geçeceği için kısaca kelimenin havacılık sektöründe ne anlama geldiğini öğrenelim. Divert; uçağın planlanmış havalimanına herhangi bir nedenden dolayı inemeyip başka bir havalimanına inmesidir. Bir uçağın nasıl divert ettiğini ve hangi nedenlerin divert sebebi olabileceğini kısaca anlatacağız. Uçaklar kalkıştan önce o gün yapacağı uçuşun uçuş planını gerekli otoritelere gönderir ve uçuş izni alır. Uçuş planında iniş yapılacak havalimanının yanında 1 tane de alternatif havalimanı eklenir. Eğer uçak ineceği havalimanında operasyonel sorunlar veya meteorolojik koşullar yüzünden inemezse bu belirtilen havalimanına inmesi gerekir.

Son Karar Kaptan Pilotun

Eğer uçak herhangi bir neden yüzünden iniş yapacağı havalimanına iniş yapamaz ve alternatif havalimanına divert etmek durumunda kalırsa bunun kararını kim verir? Öncelikle uçaktaki kaptan pilot havayolunun base havalimanındaki hareket memuru ile durumu değerlendirir ve karar verilir. Ancak yine de son karar uçaktaki kaptan pilottadır.

 

 

 

 

 

No comments

Herkes İçin Havacılık Derneği, 2015 yılında öğrenciler tarafından kurulan ve yönetilen bir dernek olarak İLK ve TEK olma özelliğiyle havacılık tarihine imzasını bırakmıştır.

Bugün itibariyle ise 3045+ üyesi ve 7 temsilciliği ile Havacılığın En Büyük Sivil Toplum Kuruluşu haline gelmiştir.

Mail Formu

 

İletişim

Yenişehir Mahallesi Osmanlı Bulvarı No:2 Ayport Sitesi A Blok Ofis No:2
Pendik/ İstanbul

0 538 062 81 90

info@herkesicinhavacilik.com