Ülkelerin Birden Fazla Bayrak Taşıyıcısı Olabilir Mi?

76 Views

Çoğu ülkede genellikle ‘’bayrak taşıyıcı’’ olarak adlandırılan bir havayolu vardır. Birleşik Arap Emirlikleri’nin teknik olarak iki bayrak taşıyıcısı olduğunu biliyor muydunuz? Hem Abu Dabi merkezli Etihad Havayolları hem de Dubai merkezli Emirates, Birleşik Arap Emirlikleri’nin bayrak taşıyıcıları oldukları meşru bir şekilde iddia edilebilir. Peki BAE’nin neden iki bayrak taşıyıcısı var?

Bir Ülkenin Gurur Kaynağı Olan Bayrak Taşıyıcıları Nedir?

Bayrak taşıyıcıları, kendi bağımsızlıklarının ekonomik nedenlerden dolayı olamayacağı bir dönemde, başlangıçta devlete aitti ya da hükümet desteğine sahiplerdi. Bu unvan ülkeler için genellikle gurur kaynağı olarak kabul edilir ve havayolunu ülkenin resmi taşıyıcısı olarak gururla ayırt etmek için kullanılır. Bazı durumlarda bu, havayolunun sadece ülkenin yüksek kademeli kişilerinin uçması anlamına da gelir.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin Eşsiz Durumu

Dünyada 195 ülke arasında iki bayrak taşıyıcısına sahip tek ülke olan BAU’nun eşsizliği, jeopolitik durumuna dayanır. Ülkenin adından da anlaşılacağı gibi 7 ayrı emirlikten oluşan ve her biri kendi kraliyet ailesine sahip bir yönetimi bulunmaktadır. Emirates Dubai merkezlidir. Abu Dabi için havayolu isteyen Şeyh Halife bin Zayed Al Nahyan, çıkarılan kraliyet kararı ile BAU’nün ikinci bayrak taşıyıcısı olarak Ethiad Havayolları’nı Temmuz 2003’te kurdu.

 

 

 

 

No comments

Herkes İçin Havacılık Derneği, 2015 yılında öğrenciler tarafından kurulan ve yönetilen bir dernek olarak İLK ve TEK olma özelliğiyle havacılık tarihine imzasını bırakmıştır.

Bugün itibariyle ise 3045+ üyesi ve 7 temsilciliği ile Havacılığın En Büyük Sivil Toplum Kuruluşu haline gelmiştir.

Mail Formu

 

İletişim

Yenişehir Mahallesi Osmanlı Bulvarı No:2 Ayport Sitesi A Blok Ofis No:2
Pendik/ İstanbul

0 538 062 81 90

info@herkesicinhavacilik.com