resmin alt tagı

Havacılık Endüstrisi Uluslararası Düzenlemelere Nasıl Uyum Sağlar?

32 Views

Havacılık endüstrisi uluslararası havacılık otoriteleri sayesinde uluslararası düzenlemelere uyum sağlamaktadır.

Otorite Nedir?

Otorite, herhangi bir konudaki yeterliliğini herkese ispatlamış bir kişinin ya da kurumun kendine sağladığı güven, itaat yaptırım koyma ve kullanma gücüdür.

Uluslararası Havacılık Otoriteleri Nelerdir?

 • ICAO-Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü: Sivil havacılıktaki kuralları ve gerçekleşen faaliyetleri en geniş kapsamlı olarak düzenleyen uluslararası bir kuruluştur. En önemli görevi ise uluslararası düzeyde hava taşımacılığının emniyetli, verimli olabilmesi için üye devletlerin birbirleriyle iş birliği içerisinde çalışmasını sağlamaktır. Ülkeler, havacılığa dair yapacakları düzenlemeleri ICAO’nun belirlediği standartlara göre hazırlamalıdırlar.
 • IATA-Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği: IATA’nın amacı uluslararası hava ulaşım hizmetiyle ilgilenen işletmeler arasında iş birliği kurmaktır. Aynı zamanda hava ulaşımının düzenli, ekonomik ve emniyetli olmasını sağlar. Hava ticaretinin geliştirilmesi, hava ulaşımının düzenli, ekonomik ve emniyetli olması gibi sorunlarla ilgilenir.
 • EUROCONTROL-Avrupa Hava Seyrüseferi Güvenliği Teşkilatı: Asıl amacı Avrupa bölgesindeki hava trafik operasyonlarının verimli, çevre dostu ve emniyetli gerçekleşmesini sağlamaktır.
 • ACI-Uluslararası Havalimanları Konseyi: Havalimanı işletmelerinin çıkarlarının ve önceliklerinin ön planda tutulduğu bir otoritedir.

No comments

resmin alt tagı

Herkes İçin Havacılık Derneği, 2015 yılında öğrenciler tarafından kurulan ve yönetilen bir dernek olarak İLK ve TEK olma özelliğiyle havacılık tarihine imzasını bırakmıştır.

Bugün itibariyle ise 3150+ üyesi ve 7 temsilciliği ile Havacılığın En Büyük Sivil Toplum Kuruluşu haline gelmiştir.

Mail Formu

   

  İletişim

  Yenişehir Mahallesi Osmanlı Bulvarı No:2 Ayport Sitesi A Blok Ofis No:2
  Pendik/ İstanbul

  info@herkesicinhavacilik.com