resmin alt tagı

Uçuşa Kabul Edilmeyen Yolcular Kimlerdir?

170 Views

Uçuşa kabul edilmeyen yolcular; uçuş öncesinde sağlık sorunları olan, belge eksikliği ya da yetersizliği yaşayan, uçuş emniyetini riske atabilecek durumda olan yolcular olarak genel bir sınıflandırma yapılabilir.

Uçuş sırasında diğer yolcuların, kendisinin ve uçuş ekibinin güvenliği, emniyetini, sağlığı ve konforunu bozabilecek yolcular, uçuş görevlileri (load controller) aracılığıyla kaptan pilot ve/veya purser’ın onayı ile uçuşa kabul edilmeyebilir.

Başlıca uçuşa kabul edilmeme nedenleri: Salgın hastalık (Covid, Domuz gribi vb.), aktif verem (Active tuberculosis), kızamık (Measles), akut çocuk felci (Acute poliomyelitis), sıtma (Typhoid fever), su çiçeği (Chicken pox), kızamıkçık (Rubella) vb. bulaşıcı hastalık geçirmekte olmak; aldıkları uyuşturucu, alkol ile aşırı derecede sarhoş olmak; uçuş operasyonu (check-in, boarding) sırasında havayolu firmasının, handling acentasının ve çalışanlarının talimatlarına uymayan, toplumsal düzeni bozan, yıkıcı davranışlar sergilemek (Unruly passenger).

Yolcu, check-in kontuarında belirtilen özelliklere sahip olmadığı için uçuşa kabul edilmezse, biletine “Taşıma Reddedildi” ifadesi eklenir. Eğer uçuşa kabul edilmiş yolculardan birisi benzer davranış şekillerine biniş kapısında sergilerse, yolcu uçağa alınmaz ve bagajı uçaktan indirilir. Bu tür yolcular emniyet riski yarattıklarından güvenlik güçlerinden yardım alınması uygun olur. Crew Information Sheet’e yolcu ile ilgili bilgiler not edilmelidir.

No comments

resmin alt tagı

Herkes İçin Havacılık Derneği, 2015 yılında öğrenciler tarafından kurulan ve yönetilen bir dernek olarak İLK ve TEK olma özelliğiyle havacılık tarihine imzasını bırakmıştır.

Bugün itibariyle ise 3150+ üyesi ve 7 temsilciliği ile Havacılığın En Büyük Sivil Toplum Kuruluşu haline gelmiştir.

Mail Formu

     

    İletişim

    Yenişehir Mahallesi Osmanlı Bulvarı No:2 Ayport Sitesi A Blok Ofis No:2
    Pendik/ İstanbul

    info@herkesicinhavacilik.com