resmin alt tagı

Uçakların Sondaları ve Antenleri Nerelerdedir?

164 Views

Uçağın havada tutunabilmesini sağlayan kanatlar, kanatların dengede kalabilmesi için kuyruk devreye girer. Uçağın durum ve pozisyonunu değiştirebilmesi için uçuş kumandaları ve gerekli itmeyi sağlayan uçak motoru, pervane gibi elemanlardır Uçuş sistemlerini ve uçuş ekibini barındıran kokpit ile yolcuları ve yükü barındıran gövde uçağın ana bölümlerindendir.

Peki uçaklar havadayken yönlerini nasıl bulabiliyorlar veya herhangi bir olumsuz hava olayıyla karşılaştıklarında nasıl sinyal alabiliyorlar? İşte bütün bunları uçak üzerindeki radyo, anten ve problar sayesinde gerçekleştiriyorlar. Antenler uçakların yayın yapılarak yer istasyonlarına bağlı olarak yön bulmasına yardımcı olan bir seyrüsefer yardımcısıdır, radar, radyo dalgalarının yansıması yardımıyla uzaktaki nesneleri ve bu nesnelerin hız, kerteriz ve mesafesini tespit eden cihazdır, problar ise hassas, tekrarlanabilir geometrik veriler sağlayan, etkin bir ayrıntılı anahtardır. Bu veri, üretim sürecinde toplanarak ve incelenerek, bileşenlerin uygunluk limitlerinin korunmasına yardımcı olur.

Peki, Uçakların Sondaları ve Antenleri Nerelerdedir?

Genel olarak baktığımızda uçaklar yapıları gereği karmaşık makinelerdir. Yüzden çok parçanın ve metrelerce kablonun birleşiminden meydana gelmişlerdir, uçak yerdeyken veya havadayken her zaman bir yerle elektronik olarak temas halindedir dolasıyla çeşitli sensör ve sondalar sayesinde Pilotlara ve yolculara bulunulan yer hakkında bilgi aktarımı gerçekleştirilir. Ayrıca her uçakta yapıları gereği anten ve sonra yerleri farklılık gösterebilmektedir.

No comments

resmin alt tagı

Herkes İçin Havacılık Derneği, 2015 yılında öğrenciler tarafından kurulan ve yönetilen bir dernek olarak İLK ve TEK olma özelliğiyle havacılık tarihine imzasını bırakmıştır.

Bugün itibariyle ise 3150+ üyesi ve 7 temsilciliği ile Havacılığın En Büyük Sivil Toplum Kuruluşu haline gelmiştir.

Mail Formu

     

    İletişim

    Yenişehir Mahallesi Osmanlı Bulvarı No:2 Ayport Sitesi A Blok Ofis No:2
    Pendik/ İstanbul

    info@herkesicinhavacilik.com