resmin alt tagı

Apollo 11 Görevi Nedir?

117 Views

Apollo 11 görevi, Ay’a iniş yapan ilk başarılı insanlı görevdi. 1969’da gerçekleşti ve üç aşamadan oluşuyordu: Dünya’dan fırlatılma, Ay’a yolculuk ve Dünya’ya dönüş. Ekip Neil Armstrong, Buzz Aldrin ve Michael Collins’ten oluşuyordu. Armstrong ve Aldrin, Collins yukarıda yörüngede dönerken Ay’a indi. Armstrong, Ay yüzeyine ayak basan ilk kişi oldu ve ünlü bir şekilde “Bu insan için küçük, insanlık için dev bir adım” dedi. Görev, Amerika Birleşik Devletleri’nin Soğuk Savaş uzay yarışındaki hakimiyetini sağlamlaştırmasına yardımcı oldu.

Soğuk Savaş Uzay Yarışı

Soğuk Savaş Uzay Yarışı, ABD ve SSCB arasındaki uzay teknolojileri, araştırmaları ve keşifleri için yapılan bir yarıştı. Bu yarış, 1957 yılında SSCB’nin Sputnik uydusunu fırlatmasıyla başladı. Bu olay ABD’de büyük bir endişe yarattı.

ABD, uzay yarışında geri kalmamak için bir dizi program başlattı. Bu programlar arasında NASA’nın kurulması, Apollo programı, Uzay Mekiği programı ve bir dizi uydu programı yer alıyordu. ABD’nin 1969 yılında Apollo 11 göreviyle Ay’a ayak basması dünya çapında büyük bir yankı uyandırdı.

SSCB ise uzay yarışında ABD’ye karşı mücadele etmek için bir dizi uzay aracı fırlattı ve Ay’a robotik araçlar gönderdi. Ancak, ABD’nin uzay programı, Sovyetler Birliği’ne göre daha fazla başarı gösterdi ve uzay yarışında önde gitmeyi başardı.

Uzay yarışı, ABD ve SSCB arasındaki Soğuk Savaş mücadelesinin bir parçasıydı. Uzay teknolojilerinin keşfi ve kullanımı, askeri ve sivil amaçlar için önemli bir faktör haline geldi. Bugün, uzay araştırmaları hala devam ediyor ve birçok ülke uzay teknolojileri için çalışıyor.

Gizli Kahraman: Saturn V Roketi

NASA’nın Apollo programı sırasında Ay’a insan götürmek için kullandığı Saturn V roketi; üç ana aşamadan oluşan bir roket olup, beş F-1 ve beş J-2 roket motoru tarafından güçlendirilmiştir. Roket, 13 görevde kullanılmış ve insanların ilk Ay inişi dahil olmak üzere birçok başarıya imza atmıştır. Saturn V, şimdiye kadar yapılmış en güçlü roketlerden biri olarak tarihe geçmiştir.

No comments

resmin alt tagı

Herkes İçin Havacılık Derneği, 2015 yılında öğrenciler tarafından kurulan ve yönetilen bir dernek olarak İLK ve TEK olma özelliğiyle havacılık tarihine imzasını bırakmıştır.

Bugün itibariyle ise 3150+ üyesi ve 7 temsilciliği ile Havacılığın En Büyük Sivil Toplum Kuruluşu haline gelmiştir.

Mail Formu

     

    İletişim

    Yenişehir Mahallesi Osmanlı Bulvarı No:2 Ayport Sitesi A Blok Ofis No:2
    Pendik/ İstanbul

    info@herkesicinhavacilik.com