resmin alt tagı

Uçaklar Havada Siber Saldırıya Uğrayabilir Mi?

240 Views

Dünyamız gitgide dijitalleşirken, bilgisayarlaşırken siber saldırılardan kaçınılmaz hale geliyoruz. Günümüzde neredeyse her şeye siber saldırı yapılabiliyor. Bunun en belirgin örnekleri çeşitli sosyal medya hesapları ve reklam panolarındaki tabelalardır. Uçaklar da bundan nasibini almış, zaman zaman çeşitli siber saldırılara uğramış ve hava yolu işletmecisine büyük zararlar vermiştir.

Tehlikede miyiz?

Uçaklar gitgide dijitalleşiyor ve bu da siber saldırı riskini arttırıyor. Örneğin 1936’da tanıtılan ve günümüze kadar birçok örneği ulaşmış Douglas DC-3 uçağını ele alırsak elektronik ve aviyonik sisteme dair hiçbir şey yoktu, uçağı kullanmak tamamen pilotun bileğine bakıyordu. Günümüzde uçaklar hem pilot hem de elektronik ve aviyonik sistemler tarafından yönetilmektedir. Pilotun yapması gereken tek şey bilgisayarın talimatlarını uçağı uçurmaktır. Ancak zaman zaman uçaklar, siber saldırıya uğratılarak uçaktaki bilgisayarların çalışmaması, dolayısıyla pilotların uçağı kontrol etmesini zorlaştırır.

İlk Siber Saldırılar

2015 yılında LOT Hava Yollarına bir siber saldırı gerçekleştirildi. Siber saldırganlar, Varşova Chopin Havalimanından ayrılacak 10 uçuşun bilgisini değiştirmiştir. LOT Hava Yolları, söz konusu uçuşları daha ileri bir tarihe almıştır. Zararın boyutunun 10 milyon dolardan fazla olduğu tahmin edilmiştir.

2016 yılında doğrudan bir uçağa siber saldırı gerçekleştirilmiştir. Siber saldırgan, Boeing 757 tipi uçağa radyo sistemleri kombinasyonları ile erişip uçağın kontrollerini ele almış, üstelik bu olaydan pilotların haberi dahi olmamıştır.

Mart 2017 yılında American ve Delta Hava Yollarına bir siber saldırı gerçekleştirilmiştir. Uçaklarda bulunan pilotlara siber saldırı yapıldığı açıklandığında pilotların saldırıyı fark etmediği belirtiliyor.

Siber Saldırı İçin Profesyonel Bir Cihaza Gerek Yok!

Emirates, Etihad ve Qatar hava yollarında yapılan bir çalışmada uçağın Wi-Fi interneti kullanılarak uçağın kontrollerine erişilebilmiştir. Bunun yanında uçakların multimedya ekranlarından da söz konusu kontrollere erişebilmek mümkündür.

Üreticilerin İddiaları

Boeing, Airbus, Lockheed Martin ve Northrop Grumman firmalarının iddialarına göre uçaklar hiçbir şekilde siber saldırı ile kontrol edilemezken Panasonic Avionics ve bazı BT uzmanları uçakların siber saldırı ile kontrol edilebileceğini, hatta siber saldırılarla uçağın tıpkı 9/11 olaylarındaki gibi silah olarak kullanılabileceğini söylemektedir.

Siber Saldırıları Engellemek

Siber saldırıları engellemek, günümüzde zor bir iş olmasına rağmen ülkelerin havacılık otoriteleri bu konuda aviyonik sistem üreticileri ile çalışmalar yürütmektedir. Uçakların aviyonik kodlarının değiştirilmesi 2 milyon dolara mâl olmaktadır. Bu hava yolu şirketlerinin büyüklüğüne bakıldığı zaman küçük bir maliyet gibi görünse de geniş filolarda bu rakam katbekat daha fazlası olacaktır.

No comments

resmin alt tagı

Herkes İçin Havacılık Derneği, 2015 yılında öğrenciler tarafından kurulan ve yönetilen bir dernek olarak İLK ve TEK olma özelliğiyle havacılık tarihine imzasını bırakmıştır.

Bugün itibariyle ise 3150+ üyesi ve 7 temsilciliği ile Havacılığın En Büyük Sivil Toplum Kuruluşu haline gelmiştir.

Mail Formu

     

    İletişim

    Yenişehir Mahallesi Osmanlı Bulvarı No:2 Ayport Sitesi A Blok Ofis No:2
    Pendik/ İstanbul

    info@herkesicinhavacilik.com