Uzun Yolculuklarda Pilotlar ve Kabin Ekibi Nasıl Dinlenir?

30 Views

Bizlerin uçakla uzun yolculuk esnasında hiçbir şey yapmadan yalnızca seyahat ettiği noktalarda pilotlar ve kabin ekipleri o kadar saatte tam verimli çalışamazlar. Onların da belirli bir süre dinlenme ve kendine zaman ayırması gerekmektedir. Aksi takdirde yorgunluk ve yoğun stres altında uçuş güvenli bir halde sonlanamaz. Bu sebepten dolayı geniş gövdeli olarak adlandırılan uçaklarda kabin ekibi ve pilotlar için özel odalar dizayn edilmiştir.

Pilotlar ve Kabin Ekipleri Nerelerde Dinlenir?

Her havayolu işletmesinin uçak tiplerine göre tasarladıkları özel odaları bulunmaktadır. Bu odaların içinde yatak, lavabo gibi genel ihtiyaçların karşılandığı fırsatlardan ziyade ekibin özel ihtiyaçları da en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş olup kitap okumak için lamba, askı, ayna ve özel eşyaları koymak için küçük bir dolap bulunmaktadır.  Bu odalar her yönüyle ekiplerin rahat edebileceği, uyuyabileceği ve kendine zaman ayırabileceği özenle hazırlanmış odalardır. Önemli bir ayrıntı ise şudur; bu odalara görevli haricinde yolcuların girmesi yasaktır.

Dinlenme Odaları Ne Şekilde Dizayn Edilmiştir?

Bu odalara uçakların saklı köşeleri tabiri kullanırsak daha iyi anlayabiliriz. Genel olarak uçağın üst bölgesine çeşitli dizaynlarla çıkılması sağlanan bir bölme hazırlanmıştır. Bu odaları yolcular göremezler. Ayrıca bu odalara özel kodsuz giriş yapılamaz. Genellikle kokpit tarafından döner merdivenlerle çıkılarak ya da oldukça dar bir merdivenden tırmanarak dinlenme odasına geçişler yapılabilmektedir. Kokpit ve kabin ekiplerinin dinlenme alanları birbirinden tamamen ayrı bölgelerde konumlanmaktadır. Çoğunlukla ön ve arkada bulunmaktadır. Pilotların dinlenme alanları genel olarak first class/ business class yolcularının üstünde yer almaktadır. Bu alan 2 pilota rahatlıkla yetebilecek bir alandır. Odaya giriş yapan ekip dinlenme sürecine başlayacaktır. Uçak Tiplerine Göre Odaların Dizaynı

Bilindiği üzere işletmelerin filolarında birden çok tipte uçak bulunmaktadır. Buna istinaden pilot ve kabin ekipleri için tasarlanan özel bölmeler farklılık göstermektedir. Peki, bu farklılıklar nelerdir? Maddeler halinde açıklayabiliriz.

 • B777 300ER: uçağının kokpit ekibi dinlenme bölgesinde pilotların dinlenme alanları birbirinden ayrılmıştır. Pilotlar rahat bir şekilde kendi alanlarında dinlenirler.
 • B787: Hem pilot hem kabin ekiplerinin dinlenme alanları diğer uçak tiplerine göre daha konforludur.
 • B777: Kabin ekibi için ayrılmış uzun bir koridora ve birbirlerinden ayrı 8 yatağa sahip dinlenme alanı yer almaktadır. Konum olarak ise girişin hemen üzerinde bir bölmede yer alır.

Sonuç olarak; uçuşun verimli ve güvenli geçebilmesi için kokpit ve kabin ekiplerimizin belirli sürelerde dinlenmesi gerekmektedir. Bunun içinde özel alanların konforlu dizayn edilmesi ekip için motive edici bir durumdur.

No comments

Herkes İçin Havacılık Derneği, 2015 yılında öğrenciler tarafından kurulan ve yönetilen bir dernek olarak İLK ve TEK olma özelliğiyle havacılık tarihine imzasını bırakmıştır.

Bugün itibariyle ise 3150+ üyesi ve 7 temsilciliği ile Havacılığın En Büyük Sivil Toplum Kuruluşu haline gelmiştir.

Mail Formu

   

  İletişim

  Yenişehir Mahallesi Osmanlı Bulvarı No:2 Ayport Sitesi A Blok Ofis No:2
  Pendik/ İstanbul

  0 538 062 81 90

  info@herkesicinhavacilik.com