Uçakların Teslimatları Nasıl Gerçekleşiyor?

59 Views

Havacılığın en önemli iki alanı vardır, ilki uçak imalatçıları ikincisi ise havayollarıdır. İmalatçılar uçakları tasarlar ve üretir; havayolları ise gelecek planlamaları doğrultusunda imalatçılara siparişlerini verir, bu uçakları şirketin uçuş rotalarına ve taleplere göre düzenleyip uçururlar. Bu süreçte imalatçı firma isteğe göre ya yeni bir uçak tasarlar ya da var olan modeli yeni teknolojilerle geliştirerek piyasaya sürer. İmalatçı firmadan siparişi veren havayoluna teslimat süreci nasıldır?

Teslimat Ziyaretlerinin Sebebi Nedir?

Teslimatı alacak olan havayolu şirketi, imalatçı firmaya ziyarette bulunur. Havayolu şirketi; yöneticilerin yanı sıra içlerinde mühendisler, teknisyenler ve kabin ekibinin bulunduğu bir teslimat ekibi oluşturur. Bu ekip imalatçı firmanın üretim tesislerini, teslimat merkezini, uçağın test uçuşlarının gerçekleştirildiği ve son halini aldığı alanı görmüş olur. Her uçağın teslimatından önce düzenlenen kutlama iki firma arasındaki iş ilişkilerinin devamı niteliğinde görülür.

Uçağın Havayoluna Ait İlk Uçuşu

Uçağı kendi havayolu logosuyla ve renkleriyle ilk kez gören havayolu şirket ekibi, her iki firma yöneticilerinin teslim prosedürünü yerine getirmesinin ve uçağın körüğe yanaşmasının ardından yolcu işlemlerini tamamlayıp uçağı bundan sonraki yuvasına götürmek üzere havalanırlar. Yuvaya Gelen Uçağa Karşılama

Havayolu şirketinin çalıştığı mevcut havaalanına iniş yapan yeni uçak bir havacılık geleneği olarak su tankerleriyle ıslatılır, ardından havayolu şirketi uçuş ekibini çiçeklerle karşılar, yeni uçağın havayolu şirketi filosuna katılması kutlanır.

No comments

Herkes İçin Havacılık Derneği, 2015 yılında öğrenciler tarafından kurulan ve yönetilen bir dernek olarak İLK ve TEK olma özelliğiyle havacılık tarihine imzasını bırakmıştır.

Bugün itibariyle ise 3150+ üyesi ve 7 temsilciliği ile Havacılığın En Büyük Sivil Toplum Kuruluşu haline gelmiştir.

Mail Formu

   

  İletişim

  Yenişehir Mahallesi Osmanlı Bulvarı No:2 Ayport Sitesi A Blok Ofis No:2
  Pendik/ İstanbul

  0 538 062 81 90

  info@herkesicinhavacilik.com