Uçakların Koltuk Konfigürasyonu Nasıl Belirlenir?

302 Views

Seyahat sırasında ulaşım olarak hava yolunu kullananlardansanız ve özellikle uzun mesafeli uçuşlar yapacaksanız koltuk seçiminizin de önemi artmaktadır. Çoğu kişi oturacağı koltuk yerini önemsemese de bu seyahatinizi etkileyen önemli bir faktör olabilir. Yolcu kabinlerinde bulunan koltukların yerleşimleri uçak tipine göre değişmektedir. Genellikle ekonomik tip, birinci sınıf ve ekonomik tip karışık, yüksek yoğunluklu tip olarak koltuk yerleşimini ayırmaktayız. Uçağın dar ve geniş gövdeli olması da koltuk konfigürasyonu açısından etkilidir.

Koltuk Konfigürasyonu Nasıl Yapılr?

Tüm uçağın ekonomi tip olduğu koltuklar 32 inch mesafe ile dizilmektedir. Bazı uçakların ön kısımları birinci sınıf ve arka kısmı ise ekonomi sınıftır. Bu uçaklarda birinci sınıf koltuklar 36 inch mesafe ile dizilirken arka tarafta ki koltuklar 32 inch mesafe olarak dizilmektedirler. Yüksek yoğunluklu dizilen koltuk tipleri arasında ise 30 inch mesafe bulunmaktadır. İçlerinde en az mesafeye sahip bu koltuklar, daha fazla koltuk sayısı için yakın dizilmektedirler. Uzun menzilli ve geniş gövdeli bir uçakta önden arkaya doğru sırasıyla; birinci sınıf, business, ekonomi sınıf yer alabilir. Bu uçaklarda koltukların önden arkaya doğru arasındaki mesafe azalır ve sayısı artmaktadır.

Kaç Koltuk Yan Yana Dizilir?

Birinci sınıf bölümünde yan yana ikişerli üç koltuk olmak üzere, toplam 6 adet koltuk bulunmaktadır. Busines bölümünde kenarlarda iki ortada üç adet olmak üzere toplam 7 koltuk, ekonomi sınıfında ise toplam 8 koltuk yan yana dizili bulunmaktadır. Hepsi ekonomi sınıfı olan geniş gövdeli uçaklarda ise yan yana 9 koltuk bulunmaktadır. Dar gövdeli ve hepsi ekonomi sınıfı olan uçaklarda iste yan yana üçer koltuk olmak üzere toplam 6 koltuk yer almaktadır. Koltuklar önden arkaya doğru birden başlayarak numaralandırılmaktadır ve sağdan sola doğru A,B,C… olarak harf kodu alırlar. Koltuk tipleri ne olursa olsun koltukların yer döşemesine bağlandığı kısımlar aynı şekilde bağlanır. Döşeme üzerinde bulunan seattrack (koltuk rayları) sayesinde sökülüp takılarak farklı tiplerdeki dizilişlere de dönüştürülebilirler.

No comments

Herkes İçin Havacılık Derneği, 2015 yılında öğrenciler tarafından kurulan ve yönetilen bir dernek olarak İLK ve TEK olma özelliğiyle havacılık tarihine imzasını bırakmıştır.

Bugün itibariyle ise 3150+ üyesi ve 7 temsilciliği ile Havacılığın En Büyük Sivil Toplum Kuruluşu haline gelmiştir.

Mail Formu

   

  İletişim

  Yenişehir Mahallesi Osmanlı Bulvarı No:2 Ayport Sitesi A Blok Ofis No:2
  Pendik/ İstanbul

  0 538 062 81 90

  info@herkesicinhavacilik.com