Uçaklar Yıkanır Mı?

130 Views

Aslında uçaklar sandığımızdan daha çok kirlenir. Uçak yüzeyleri toz, yağmur kalıntıları, kuş dışkısı, böcek kalıntıları ve hidrolik yağları gibi çeşitli etkenlerle kirlenir. Uçakta bulunan egzozlar kirli havayı uçağın yanlarına ve kuyruğa doğru üfler ve yüzeye çeşitli partiküllerin yapışarak kirlenmesine neden olur. Bir uçak yolculuğu sırasında ve taksi yolunu kullanırken birçok böcek sürüsü içinden geçer. Bu böcekler uçağa yapışarak kirliliğe sebep olur. Tüm bu uçakta oluşan kirlilik nedenleri uçağın havadaki aerodinamik yapısını bozar ve yakıt verimliliğini ve uçuş güvenliliğini oldukça düşürür.

Uçağı Yıkamanın Ekonomik Etkeni

Basit bir hesapla havayolu firmaları uçaklarını düzenli aralıklarla yıkadığı takdirde ayda ortalama 5 bin dolar tasarruf eder. 200 uçaklık bir filoya sahip bir havayolu firması yılda yaklaşık 12 milyon dolar tasarruf edebilir ve bu oldukça ciddi bir rakamdır. Tüm bu sebepler uçak yıkamanın ne kadar önemli olduğu hususunu gündeme getiriyor.

Uçaklar Nasıl Yıkanır?

Havacılıkta her türlü işlem gibi uçak yıkamakta da çok ciddi prosedürler izleniyor. Yıkama işlemi yetkili uçak teknisyenleri eşliğinde gerçekleştiriliyor. Yıkama esnasında su ve çeşitli kimyasalların uçağın bazı bölgelerine zarar vereceği noktalar vardır. Yıkama aşamasından önce tüm titizlikle bu noktalar korumaya alınıyor. İniş takımları çeşitli kimyasallardan etkilenmemesi adına korumaya alınıyor ve ardından tüm kontroller gerçekleştikten sonra yıkama işlemine geçiliyor. Su ve kimyasallarla yapılan bu yıkama işlemi uçağın tipine ve bulunduğu bölgeye göre iki veya üç ay aralıklarla tekrar ediliyor. Tek koridorlu bir yolcu uçağının yıkanmasında yaklaşık 13 bin litre su harcanıyor. Bunun dışında kuru olarak özel kimyasallarla yapılan yıkama işlemleri de kullanılıyor. Çevreye daha duyarlı olan bazı havayolu firmaları bu işlemi tercih ederek su kullanımını azaltmayı hedefliyor. Uçağın tüm yüzeyi bir robot aracılığıyla siliniyor ve yaklaşık 20 personelin görev yaptığı bu işlem 8 saati bulabiliyor. Bu işlem ise 6 ayda bir tekrar ediliyor.

 

 

No comments

Herkes İçin Havacılık Derneği, 2015 yılında öğrenciler tarafından kurulan ve yönetilen bir dernek olarak İLK ve TEK olma özelliğiyle havacılık tarihine imzasını bırakmıştır.

Bugün itibariyle ise 3045+ üyesi ve 7 temsilciliği ile Havacılığın En Büyük Sivil Toplum Kuruluşu haline gelmiştir.

Mail Formu

 

İletişim

Yenişehir Mahallesi Osmanlı Bulvarı No:2 Ayport Sitesi A Blok Ofis No:2
Pendik/ İstanbul

0 538 062 81 90

info@herkesicinhavacilik.com