Duyurular

Herkes İçin Havacılık Derneği

Bildiri

- +
Bildiri

 

BİLDİRİ!

Herkes İçin Havacılık Derneği 2015 yılında havacılıkta öğrenciler tarafından kurulan ve yönetilen bir dernek olarak ilke imza atarken bugün itibariyle; 2400+ üyesi ve 8 Temsilciliği ile Havacılığın En Büyük Sivil Toplum Kuruluşu arasında yer almaktadır.

Bugüne kadar gerek dernek yönetimi gerekse aktif ekip çalışanları olarak havacılıkta bir marka yaratan ekibe sadece saygı duyulup tebrik edilmesi gerekirken bugün çok kötü iftiralar ile karşı karşıya kaldık.

Bir elin parmağını geçmeyecek sayıda insan, Dernek üyelerine ait iletişim numaralarını ve derneğimizin logosunu yasal olmayan şekilde izinsiz bir şekilde alarak üyelerimizi ‘’HIHD YOLSUZLUK’’ adı altında whatsapp grubunda toplamıştır. Bu grupta asılsız ve gerçek dışı olan birçok bilgi paylaşımı yapılmıştır.

Üye bilgilerinin yasal olmayan şekilde alınarak kullanılması noktasında bu isimlere gerekli cezai işlem yapılacaktır.

Atılan iftiralara siz değerli üyelerimiz nezdinde cevap vererek şeffaflık ilkemizi gözler önüne sermek istiyoruz.

-Dernek kurulduğu ilk andan itibaren yapılacak olan Genel Kurul Bildirisi 15 günden önce internet sitemizde her kurul öncesi yayınlanarak toplantı zamanı ve başkan adayı olmak isteyen insanlar için gerekli süreç anlatılmıştır.

İnternet sitemize yapılan yoğun siber saldırıları sonrası tema değişikliğine gidilerek internet sitemiz sorunsuz hale getirilmiştir. Bu süreç içerisinde site içerisinde yer alan paylaşımlar saldırı sebebiyle gitmiş bulunmaktadır. Aslında bizleri yakından takip eden tüm üyelerimiz ve değerli aktif ekip çalışanlarımız sitemizin yoğun siber saldırı sonrası temasının değiştiğini bilmekte ve görmektedir.

-Yapılan tüm Genel Kurul Bildirimleri Valilik tarafına iletilmekte ve bizlerin vermiş olduğu belge valilik tarafından onaylanmaktadır.

Artık İçişleri Bakanlığı’na devredilen Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü tarafından bizlerden 30 Nisan 2019’a kadar ‘’ Beyanname ‘’ talep edilmiştir. Yönetim Kurulu olarak bizler Beyannamemiz ile bugüne kadar yapmış olduğumuz tüm faaliyetleri girerek ve gelir gider tablolarımızı devletin sistemine işleyerek ilgili raporlamamızı yapacağız.

Beyannamemiz İçişleri Bakanlığı tarafından onaylandıktan sonra sizlere internet sitemiz üzerinden yine onaylandığına dair bildiri yayınlayacağız. Devletin Bakanlığı tarafından onaylanan bir kuruluşun gerekli denetimlerden geçerek onaylandığını hatırlatmak isteriz.

-Tüzüğümüz Gereği: Temsilcilik Açma

Madde 23-Dernek, gerekli gördüğü yerlerde dernek faaliyetlerini yürütmek amacıyla yönetim kurulu kararıyla temsilcilik açabilir. Temsilciliğin adresi, yönetim kurulu kararıyla temsilci olarak görevlendirilen kişi veya kişiler tarafından o yerin mülkî idare amirliğine yazılı olarak bildirilir.

Madde 23 ile alakalı: Dernek Yönetimi uygun gördüğü takdirde temsilcilik açabilmektedir. Açılan her temsilcilik uzun ve sancılı bir süreç olduğu için ve isimlerde devamlı değişiklikler olabildiği için bunlar kısa vadede değil uzun vadede, Yönetim Kurulu süreci onayladıktan sonra resmiyete kavuşmaktadır.

Temsilciliklerimiz illerinde bulunan Gençlik Spor Bakanlığı Gençlik Merkezleri veya Belediyelerin Gençlik Merkezlerinde toplantı yapmaktadır. Yönetim Kurulu Başkanımızın veya İl Temsilcimizin imzası ve dilekçesi ile bu toplantı yerleri belediyeler veya bakanlık tarafından bizlere tahsis edilmektedir.

Karar Defteri:

Dernekte yapılmış ve yapılacak olan tüm kararlar Dernek Karar Defterine işlenmektedir. Makbuz bastırılması, Makbuz imza yetkisi, Temsilcilik açılması gibi bilgiler her hafta toplanan Yönetim Kurulumuz tarafından Karar Defterine yazılmaktadır. Bu noktada İftirada bulunan arkadaşlarımızın makbuz bastırılması için bile yönetimin karar çıkartması gerektiğini bilmediğini görüyoruz.

-Yönetim Kurulu Üyeleri

2015 yılından bugüne kadar büyük başarımız göz önüne alındığı zaman; Yönetim Kurulu seçimlerinde,

Toplantılara Katılım Durumları

Etkinlik Koordinatörlü Durumları

Bireysel Gelişim Süreci

En çok takip ettiğimiz yöntemlerden bazılarıdır. Bulunduğu illerdeki çalışmaları ile herkes tarafından saygı duyulan kişiler liyakat usulü ile yönetim kuruluna seçilmektedir.

İftira atan arkadaşlarımızın geçmişte toplantılara katılım durumlarına baktığımız zaman düzenli olarak aksattıkları ve çok kısa zaman içerisinde dernekten ayrıldıkları gözükmektedir.

Havacılığın En Büyük Sivil Toplum Kuruluşu’nun işleyişi hakkında 2-3 ay gibi kısa bir süre içerisinde bilgi sahibi olmaları mantık dışıdır.

-Dernek Mallarının Şahsi İhtiyaçlar İçin Kullanılması

Herkes İçin Havacılık Derneği’ne ait Resmi Banka Hesabı, Kartal 22.Noterlik onayı ile açılmıştır.

Temsilciliklerimiz tarafından düzenlenen etkinliklere ait gelir gider tabloları; etkinlik koordinatörleri tarafından doldurularak il başkanının da bilgisi dâhilinde genel merkeze iletilir.

Etkinliklere ait Gelir-Gider Tablolarımız ve faturaları derneğimize ait sistemde depolanmakta ve bu bilgiler muhasebeye iletilmektedir.

Etkinlik gelirleri il tarafından direkt Derneğe ait Resmi Banka Hesabına yatırılmaktadır.

Resmi banka hesabımıza ait hareketler gözlendiği zaman dernek için nereye harcama yapıldığı gözükmektedir. Bu tablolar dönem dönem İdari Birim Çalışanları tarafından gerekli düzenlemeler ile Yönetim Kuruluna aylık olarak sunulmaktadır.

Dernek ücretlerinin kişisel anlamda kullanılması(araba alınması, trafik cezası ödenmesi, yakıt masrafı vb.)  konularında atılan çirkin iftiralara ilişkin, elimizde bulunan kişi tarafından ödendiği ispat edilen belgeler ve faturalar ile iftira atanlar hakkında gerekli dava açılacaktır.

Dernek Banka Hesabımızda tüm hareketler ve neden harcandıkları açıklamaları ve gerekli dekont, fişleriyle saklı tutulduğundan dolayı bu süreç için hepimizin içi ferahtır.

Bizler bu dernek için gönüllü olarak çalışan ve bugünlere gelmesi noktasında büyük emek harcayan insanlar olarak özellikle maddi konudaki hassasiyetimizin bilinmesine rağmen bu tarz çirkin iftiralar ile karşılaştığımız için çok üzgünüz.

Gerek araç kiralama ve gerekse konaklama ücretlerinin dernek tarafından karşılanabileceğini bilmeyen, büyük dernekleri veya kurumları araştırmamış bazı küçük düşünen arkadaşlarımızın bu tarz durumları dile getirmesi bile seviyelerini göstermektedir.

Kişilerin giderlerinin dernekler tarafından karşılanma durumunun olma ihtimali olsa bile; Herkes İçin Havacılık Derneği çalışanları çok iyi bilir ki herkes giderlerini çok büyük bir maddi durum söz konusu olmadığı takdirde kendi cebinden verir.

Bu durum: Dernek adına çalışan 200 insanın cebinden harcamış olduğu maddi giderleri hiçe saymak ve onlara iftira atmaktan başka bir şey değildir.

-Üyelik Kayıtları

Derneğe stantlar vasıtasıyla üye olarak alınan isimler Temsilciliğin bulunduğu il tarafından stant etkinliği sonrası tabloya geçirilerek 1 hafta içerisinde genel merkeze gönderilir. Genel Merkez illerden gelen üyelere ait bilgileri Dernek Üye Bilgi Sistemine kaydeder.

DERBİS sistemine geçiş işlemi için illerde çalışan İdari Birim Çalışanları tarafından ortak bir zaman belirlenerek devletin sistemine geçişi yapılır.  DERBİS sistemi hakkında bilgi sahibi olan insanlar bileceklerdir ki üyelik yaptığınız tarihi yazmanız ve dernek karar defterindeki numarasını yazmanız bu süreç içerisinde yeterlidir.

Temsilcilik veya fuarlarda yapılan üyelerimiz Dernek Üye Bilgi Sistemi’ne 1 hafta içerisinde girilmektedir. Üyelik işlemleriyle alakalı sık rastlanan sorunları derneğimize ait olan üye sisteminden hızlı bir şekilde çözerek aksiyon almaktayız.

Bahsi geçen 2400+ üye rakamından az olma konusu, Beyanname öncesi üyelerimizi DERBİS sistemine girmemizden kaynaklanmaktadır. DERBİS işlemleri yoğun ve uzun süren bir işlem olduğu için Beyanname öncesi veya dönem dönem belli aralıklarla giriş sağlanmaktadır.  Dernek Üye Bilgi Sistemine baktığımız zaman 2400+ üyemizin olduğu İdari Birim Çalışanları tarafından bilinmektedir. Bu 2400 kişiye ait tüm derneklerden istenilen bilgiler bulunmaktadır.

18 yaşından küçük üyeleri DERBİS sistemine kaydetme gibi bir olasılığımız zaten söz konusu değildir, sistem izin vermemektedir. Fuarlarda aileleri tarafından istekler doğrultusunda annesi veya babası adına kayıt yaptırılıp üyelik gruplarına genç arkadaşlarımızın eklenmesi nadir durumlarda söz konusudur.

-Sponsorluktan Bireysel Kazanç Elde Etme

Bu atılan iftiraya ilişkin Dernek Karar Defterinde yazılı bir kural yoktur. Bununla birlikte Resmi Banka Hesabımıza sponsorlar tarafından atılan miktar görülmektedir. Bahsi geçen %10 aracı komisyonunun kişilere aktarılıp aktarılmadığı yine banka hesabımızda görülmektedir.

Bu rakamları hangi hayali dünyada uydurduklarını inanın bizde bilmemekteyiz. Böyle bir durum söz konusu dahi olamaz.

-Kayseri Muhabbet-i Müzik

Kayseri Temsilciliğinin düzenlemiş olduğu Muhabbet-i Müzik ile alakalı Gelir Gider tabloları ve fişleri, banka hesabımıza yatırılan miktar İdari Birim tarafından denetlenmiştir.

Bahsi geçen iddialar ve kişinin zimmetine geçirdiğini iftiraları Dernek hesabına aktarılan ücrete bakıldığı zaman çürümektedir.

-Kişisel Yaşama Müdahale

Bilindiği üzere dernek çalışanları mülakat ile seçim sonucu alınmaktadır. Gerekli sorumluluk sahibi olmayan ve toplantıya katılmayan kişiler çıkartılmaktadır. Bu noktada sorumsuzlukları sebebiyle dernekten çıkartılan birkaç ismin kendi hatalarını düzeltmeleri gerekirken dernek yönetimine ait kişisel alana saldırma hususu kendilerini küçük düşürmekten başka bir durum değildir.

İnsanların günlük yaşamda yaşadığı sorunlar ve bu dernekte gönüllü olarak çalıştıkları unutulmamalıdır. Büyük şirketlerde başkanın bakamadığı durumlarda başkan vekili görevlerini devam ettirmektedir. Ancak bu arkadaşlarımız dernek yapısından bihaberken maalesef büyük şirketlerin çalışma usulleri hakkında da bilgi yoksunudurlar.

Kişisel Yaşam ile alakalı dernek yönetim kurulu üyelerimize atılan iftiralar ile alakalı yasal işlem başlatılacaktır.

-Dernek Amacının Dışına Çıkılması

Bizler bu derneğin kurucuları ve yöneticileri olarak derneğin misyonunu ve vizyonunu belirleyen insanlarız. Bu insanların kendi kurdukları misyon ışığından çıkmaları atılan iftirada da tutarsızlık olduğunu gözler önüne sermektedir.

Kısa zamanda bir marka haline gelen derneğimizin başarısının altında atılan stratejik adımlar ve etkinlikler yer almaktadır.

Aldığımız üyelik aidatı ile bu derneğin giderlerini karşılayamayacağını bilmeyen grup aynı zamanda derneklerin temel görevinin üye yapmak olduğunu da bilmemektedir. Açıkçası bu grubun dernek işleyişi hakkında bilgi sahibi olmadan bu tarz duruma girişmeleri acınası bir durumdur.

-Hiyerarşik Kölelik Düzeni

Abartılı ve iftira dolu yaklaşımları düşünüldüğü zaman dernek içerisinde çalışan ekip arkadaşlarımızın kendilerini ne kadar geliştirdikleri ve iş hayatına ne kadar güzel hazırlandıkları ortadadır. Derneğimizde çalışan ekip arkadaşlarımızın işe girme oranı da kurmuş olduğumuz düzenin göstergesidir.

Sorumluluk sahibi olmayan bireyler ile çalışmamak en doğal hakkımız olmakla birlikte bugüne kadar elde etmiş olduğumuz başarı dernek iç yapılanmasının başarılı bir şekilde ilerlediğini göstermektedir.

 

-Üyeler Arası Ayrımcılık

Bahsi geçen 2 yıllık ve 4 yıllık çalışanlarımızın durumu illere ait aktif ekip tablolarında yer almaktadır. Her ilde çalışan arkadaşımızda çok iyi bilir ki bizler insanları sınıflandırmaya her zaman karşıyız.

30 Nisan 2019 tarihinde İçişleri Bakanlığı’na vereceğimiz beyannamemiz onaylandıktan sonra sizlere tekrar bilgilendirme yapacağız.

1 elin parmaklarını geçmeyen, bulunduğu ilde sorumluluklarını yerine getirmeyerek verdikleri emekler için teşekkür ederek ayrıldığımız bu insanların böyle bir şey yapmaları bizleri derinden etkilemiştir.

İftira dolu bu yolsuzluk bildirgesi ile alakalı tespit edilen her kişi hakkında yasal işlemler yapılacaktır.

Bununla birlikte bu isimlerin üniversiteleri, iş yerlerine derneğimizin yönetim kurulu tarafından gerekli idari yaptırım almaları noktasında talepte bulunacaktır.

Kulaktan dolma bilgiler ile bir hırs uğruna, insanların gece gündüz çalışarak emek verdikleri kuruma iftira atan ve üye bilgilerini izinsiz kullanan arkadaşlara gereği en kısa zamanda yapılacaktır. Bu arkadaşların sicillerine attıkları iftiraların ve yalanların işlemesi noktasında da derneğimiz tüm bağlantılarını kullanacaktır.

 

Bu süreç içerisinde bizlere destek olarak gereken cevabı bizlerden önce verdiğiniz için siz değerli ekip çalışanlarımıza ve tüm üyelerimize teşekkür ederiz.

 

2015 yılından bugüne kadar gece gündüz çalışarak bir marka haline getirdiğimiz derneğimizi bugünden sonrada zirvede tutmaya devam edeceğiz.

 

 

HERKES İÇİN HAVACILIK DERNEĞİ YÖNETİMİ

 

 

Bildiriyi indirmek için tıklayınız!

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.